АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Курсът се води от инструктори от Техническия обучителен център на щатската Комисия за ядрено регулиране, а в обучението участват 30 експерти от ядрените регулатори на България, Украйна, Словакия, Словения и Швеция.


Втечненият природен газ от Москва остава една от последните големи енергийни зависимости на Европа, след като на преноса на руски газ през Украйна беше сложен край в края на миналата година. ЕС внесе рекордни количества суперохладено гориво от Русия миналата година, като Франция, Испания и Белгия бяха най-големите вносители. Редица страни от ЕС все още внасят ядрено гориво от страната.


Това е Споразумение за подготовката, изграждането и експлоатацията на трансгранично железопътно тунелно съоръжение, свързващо двете държави. От Министерството на транспорта и съобщенията уточниха, че предложението на българската държава е двете правителства да поемат конкретни и ясни ангажименти за реализацията на граничния жп тунел, който е ключов елемент от Коридор 8.


Той е разположен на около 3000 метра надморска височина. Транспортното съоръжение е с дължина от 22,13 километра и e изградено в планината Тяншан в китайския Синцзян-Уйгурски автономен район.


Целта е да бъдат поети ясни ангажименти и срокове за изграждането на железопътната връзка между България и Северна Македония. Министерството на транспорта и съобщенията, като страна на споразумението, предлага двете страни да пристъпят към реални действия за реализацията на жп тунелно съоръжение, което е железопътната връзка между двете съседни държави.


ТВЕЛ, горивното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“, произведе иновативно ядрено гориво за реакторите на бързи неутрони от IV поколение БН-1200 и БРЕСТ- ОД-300. Едновременно се разработват два варианта на уран-плутониевото ядрено гориво: оксидно (МОКС) и плътно нитридно гориво (СНУП).


Стана ясно, че държавната агенция USTDA ще финансира предпроектните проучвания в България за напреднали технологии за малки модулни реактори и за дълбоко погребване на отработено ядрено гориво.


Позволява се ефективното преработване на облъченото ядрено гориво и рационалното управление на продуктите от него. Основната задача на БЯГЦ е намаляването на обема и активността на радиоактивните отпадъци, подлежащи на погребване чрез рециклиране на ядрените материали.


Представителите на ЕИБ и ЕБВР изразиха подкрепата си за това техническо решение и готовността си да съдействат при подготовката и провеждането на тръжната процедура. Коя от страните ще проведе обществената поръчка за изпълнител на тунелното съоръжение, ще бъде решено на последващи разговори с потенциални финансиращи институции.


Полша започва "от нулата" в тази област, докато Чехия вече има дългогодишен опит. Полша планира да инвестира в ядрената енергетика през следващите десетилетия.