АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
С подписването на договора за всеобхватно стратегическо партньорство Русия и Иран отгръщат нова страница в отношенията си, особено в сферата на търговията, заяви иранският президент Масуд Пезешкиан, цитиран от Ройтерс. Пезешкиан и руският президент Владимир Путин заявиха, че двете страни ще засилят сътрудничеството си в редица области, включително в политиката, сигурността, търговията, транспорта и енергетиката.
Под "сенчест флот" се визират стотици кораби, използвани от Русия за пренос на петрол в нарушение на международните санкции, наложени заради войната в Украйна, както и от износители на петрол като Иран и Венецуела, засегнати от санкциите на САЩ.
Казахстан е изнесъл 3,3 млн. тона за Узбекистан, 1,7 млн. тона за Китай, 1,2 млн. тона за Таджикистан и 140 000 тона за Киргизстан, което е ръст от 90% спрямо 2023 г. Освен това Казахстан е подновил износа на зърно за Иран и Азербайджан. Износът за Иран се е удвоил до 526 000 тона, а доставките за Азербайджан са скочили с 80% до 211 000 тона.
Двете страни, които вече си сътрудничат във военната и икономическата сфера, обявиха че укрепват допълнително връзките си след две години на планиране. Както Иран, така и Русия са предмет на международни санкции.
Наличният полезен обем на комплексните и значими язовири към 25 октомври е 2370 млн. куб. м, което е с 88 млн. куб. м по-малко от този в предходния месец. За ноември т. г. се налага да бъдат намалени разрешените водни обеми – предвижда се да се ползват 442,200 млн. куб. м, което е с 29,552 млн. куб. м по-малко от разрешените за октомври 2024 г. водни обеми, посочват от МОСВ.
Призивът идва преди срещата на върха на организацията от 22 до 24 октомври в Казан, столицата на република Татарстан в рамките на Руската федерация. Групата, в която отначало влизаха само Бразилия, Русия, Индия и Китай, вече включва и Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ.
Иранският енергиен министър Абас Алиабади предложи руската електропреносна мрежа да се свърже с тази на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства чрез Иран, предаде иранската новинарска агенция ИРНА. Той участва в среща на енергийните министри на страните членки на БРИКС.
Наличният полезен обем на комплексните и значими язовири към 26.07.2024 г. е 2950,530 млн. м3, което е със 328,603 млн. м3 по-малко от този в предходния месец. За месец август 2024 година се предвижда да се ползват 580,618 млн. м3, което е с 15,033 млн. м3 по- малко от разрешените за месец юли 2024 г. водни обеми
Това е с 0.5 % по-малко от отношението на завирените им обеми спрямо сумата на общите им обеми към 16.08.2024 г. МОСВ наблюдава ежедневно какви са наличните обеми в комплексните и значими язовири, които се следят, а те са 52 язовира.
Иран, който е освободен от ограниченията в квотите за производство, определени от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните партньорки, известна като ОПЕК+, се стреми да увеличи максимално производството и износа.