АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Япония планира строеж на слънчева електроцентрала
Япония, която е лишена от природни ресурси, но е водеща страна в развитието на технологиите, има амбицията да построи космическа слънчева централа, която да излъчва енергия към Земята с помощта на лазерен лъч или на микровълни.
През лятото Япония обяви търг за възлагане на обществена поръчка за изграждането на централата. В края на процедурата японската държава определи тази седмица предприятията и организациите, които ще разработят проекта на това футуристично
съоръжение, което, според японските власти, ще бъде от огромно значение за японската енергетика.
Целта на проекта е към 2030 г. да бъде изведен в геостационарна орбита /на около 36 000 километра от Земята/ сателит, оборудван с множество слънчеви панели. Тези
фотоволтаични елементи, по подобие на използваните на Земята, ще превръщат енергията на слънчевите лъчи в електричество с годишен капацитет от 5 до 10 пъти по-голям от капацитета на същото количество фотоволтаични елементи, разположени на Земята.
Този електрически ток после ще бъде преобразуван в енергиен поток, който ще бъде излъчван от лазерен лъч или от микровълни до Земята, където ще бъде улавян от огромна параболична антена, проектирана специално за целта, и ще бъде превръщан в електричество.
"Понеже тук говорим за нещо като чиста и неизчерпаема енергия, смятаме, че тази система може да допринесе за разрешаването на проблемите, породени от недостига на енергийни източници и от глобалното затопляне на Земята, дължащо се на парниковите газове", обясняват учените от "Мицубиши хеви индъстрис", технологична група, специализирала се в авиокосмическите технологии. "Слънчевата светлина е в изобилие в Космоса", припомнят те.
Това огромно научно и промишлено предизвикателство, начело на което стои Японската космическа агенция, изглежда сякаш излязло от научно-фантастичен роман. Но Япония обмисля този проект от 1998 г. и по него работят вече около 130 изследователи, обединени в десетина работни групи. Техният брой оттук нататък само ще нараства.
Министерството на икономиката, търговията и промишлеността и министерството на науката и технологиите повериха на 1 септември разработването на съоръжението и на различните експериментални елементи на "Мицубиши хеви индъстрис" и на Института за изследвания в областта на необитаемите космически кораби - организация, обединяваща 17 компании, специализирани в електрониката, сред които "Мицубиши електрик", НЕК, "Фуджицу" и "Шарп", както и фирми, работещи в други отрасли.
Няколко етапа са предвидени преди влизането в експлоатация на централата, предвидено за 30-те години на този век.
Първо, демонстрационен сателит, предназначен за експериментиране на излъчването на електричество посредством микровълни, ще бъде изведен в ниска орбита с японска ракета.
Това ще стане в идните няколко години, твърди един от ръководителите на проекта, Тацухито Фуджита от Японската космическа агенция.
После ще трябва да се провери дали в Космоса роботи, разположени в същата орбита, по която се движи Международната космическа станция, ще могат да сглобят основните елементи от една голяма и гъвкава фотоволтаична структура с мощност от 10 мегавата. Това трябва да се стане около 2020 г.
След това прототип с мощност от 25 мегавата ще бъде поставен в геостационарна орбита. Той ще служи за тестване на цялото съоръжение и за оценка на конкурентоспособността му във финансов план.
Крайната цел ще бъде производството на електричество на цена, която да не бъде прекалено висока в сравнение с цената на електричеството, произвеждано от други енергийни източници.
Изследователите са си поставили за цел да разработят крайна система от 1000 мегавата, която ще позволи енергията, произведена от нея, да се таксува на цена от 8 йени /0,06 евро/ за киловат-час, тоест на приблизително същата цена като енергията, добивана на Земята от слънчевите лъчи. Това ще стане към 2030 г. В сравнение с днес това ще бъде шест пъти по-евтино като цена.
Но въпреки че тази тарифа е доста атрактивна, предстои да бъде убедено в това и японското население.
Според допитване, направено през 2004 г. от Японската агенция за космически изследвания, сигурността е първият повод за безпокойство, тъй като думите "лазер" и "микровълни" плашат хората.
Tweet |
|