АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Япония спира последния си реактор
От утре ще бъде затворен последният действащ ядрен реактор в Япония, съобщава АФП. По този начин, Страната на изгряващото слънце ще остане за пръв път без ядрена енергия от 1966г., като за този период в страната бяха изградени общо 50 ядрени реактора. В АЕЦ „Томари” работи единственият действащ ядрен реактор в страната, но той ще бъде временно спрян. Предвижда се служителите на централата да му дръпнат шалтера към 17:00 местно време (08:00 часа по Гринуич; 11:00 часа българско време) за пълното му угасване вечерта.
Очаква се работата по поддръжката да отнеме малко повече от 70 дни, през които операторът се надява да може да възстанови реактора. Тази хипотеза обаче остава много несигурна, защото нито един от реакторите, спрени за проверка след аварията в АЕЦ "Фукушима", не е пуснат отново.
Преди бедствието Япония разполагаше с капацитет за производство на ядрена енергия, покриващ 25 до 30 процента от нуждите от електричество в страната, припомня АФП. Страната дорипланираше да изпълни целите си за намаляване на вредните въглеродни емисии, разчитайки на ядрената енергия - дълго време определяна като стабилен източник на енергия с ниски емисии.Сега обаче не е ясно до каква степен въобще този вид енергияще бъде част от енергийния микс на страната.
Години наред ядрената енергия бе основен стълб в енергийната и климатичната политика на Япония. Преди бедствието във Фукушима това бе начинът на производство на една трета от електроенергията в страната, а Токио планираше до 2030 година да разшири този дял до една втора, уточнява АП.
Сега премиерът Йошихико Нода се е ангажирал да намали зависимостта от ядрената енергия, въпреки че неговото правителство има силно желание да пусне отново някои реактори, за да покрие недостига на електроенергия през горещите летни месеци.
Правителството планира да обяви това лято нова енергийна стратегия, включваща като цел възобновяеми, ядрени и конвенционални енергийни източници. Междувременно Япония харчи милиарди за внос на петрол и газ в отговор на търсенето, като по този начин изхвърля повече вредни газове в атмосферата.
Министерството на околната среда прогнозира, че със загубата на ядрената енергия Япония ще произведе с около 15 процента повече парникови емисии тази финансова година в сравнение с 1990 година - изходната година за измерване на напредъка в намаляването на вредните емисии
Tweet |
|