АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Япония:СРЗ стана $ 2800
12:40 | 08.02.2017 1015 коментари 0
През 2016 година средните месечни заплати в Япония, коригирани спрямо инфлацията, са се увеличили с 0,7% спрямо 2015 година, като това е първото нарастване на възнагражденията за последните пет години, предава Kyodo. На номинална основа средните месечни заплати са се увеличи с 0,5% достигайки 315,372 йени (2,800 долара).
През 2015 години месечните заплати, коригирани спрямо инфлацията, са се понижавали с 2,7 процента на годишна основа през март, отбелязвайки 21-ия пореден месец със спад въпреки усилията на премиера Шиндзо Абе да подкрепи икономиката, предаде ДПА. Средната месечна заплата в страната пое рязко надолу, след като през април 2014 година правителството вдигна данъка върху продажбите (ДДС) от 5 на 8 процента, първото увеличение от 17 години, обяви министерството на труда.За предходната финансова година, приключила в края на март, е отчетен спад на заплатите с 3 процента. Понижение се наблюдава за четвърта поредна година. Отчетен е най-големият спад, откакто Япония започва да следи показателя през 1990 година. Причината е инфлационният обрат,
предизвикан от миналогодишното повишаване на ДДС и агресивната парична политика на правителството на Абе и на централната банка.
Шиндзо Абе пое властта през декември 2012 година, ангажирайки се да засили икономическия растеж и да извади страната от дългогодишната инфлация. Новите данни обаче сочат, че работещите японци още не са усетили напълно икономическото възстановяване от "Абеномиката", отбелязва ДПА. Средната работна заплата в Япония към 2014 година е 35 143 долара годишно. В Япония се наблюдава рекорден брой на исковете за компенсации, свързани със смърт от претоварване на работното място, пише The Japan Times. Търсенето на труд в страната е на най-високо ниво от 1991 г. насам, като за всеки кандидат има 1,28 работни позиции. Това може да помогне на премиера Шиндзо Абе да привлече повече хора към работната сила, контрирайки ефекта от намаляващото население. Липсата на строго съблюдаване на трудовото законодателство обаче води до това някои бизнеси да "изстискват" своите работници, често с трагични последици. Броят на исковете за компенсации за това явление, което японците наричат кароши, е набъбнал до рекордните 1456 през миналата година. Според Хироши Кавахито, който е генерален секретар на Националния съвет за защита на жертвите на кароши, реалният брой на засегнатите лица вероятно е 10 пъти по-висок, защото правителството с неохота признава подобни инциденти. То признава два типа кароши: сърдечно-съдова болест, свързана с преумора, и самоубийство, свързано с ментален стрес на работното място. Сърдечно-съдова смърт може да бъде призната за кароши, ако работникът е положил 100 часа извънреден труд в месеца преди смъртта си, или 80 часа в 2 или повече последователни месеци преди това. За самоубийство – 160 часа извънреден труд в един месец или повече от 100 часа за три последователни месеца.
Друго притеснително обстоятелство относно явлението е, че често работодателите експлоатират работниците си, без да заплащат пълната стойност на техния труд.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg