EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

„Газтрейд“ с тест за резервиране

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

„Газтрейд“ с тест за резервиране

mail15:40 | 31.03.2020прегледи 9310 коментарикоментари 0


Гръцки и международни компании за природен газ, както и крайни потребители потвърдиха интереса си към резервацията на капацитет в терминала. Общият дългосрочен профил на обвързващите оферти е за период до 15 години и достига 2,6 милиарда кубически метра годишно. Втечненият природен газ в LNG терминала ще бъде регазифициран и доставян до пазарите на Гърция и Югоизточна Европа чрез гръцката национална газопреносна система.

Реакцията на пазара към теста за запълване на капацитета на LNG терминала е изключително положителна и надхвърля очакванията спрямо опита с други подобни газови проекти.

„Този резултат от обвързващата фаза на пазарния тест за проекта в Александруполис е силно задоволителен за нас. Отзивът и участието на ключови представители на пазара на газ от Гърция и Югоизточна Европа представлява сериозна стъпка към реализацията на проекта и към  подобряване на енергийната диверсификация и сигурността на доставките за Гърция, Балканите и по-широкото югоизточно европейско пространство“, заяви Константинос Спиропулос, управляващ директор на „Газтрейд“.

Пазарният тест е проведен в съответствие с насоките за управление и разпределение на капацитета на LNG терминала, одобрени от гръцкия Регулаторен орган за енергетика (РАЕ) и в синхрон с параграф 6 от чл. 36 на Директива 2009/73/ЕС.

По-рано тази година „Газтрейд“ даде старта на втората фаза на пазарния тест за запълване на капацитета на LNG терминала. Този етап от процедурата, обявен на 10 януари, изискваше от участниците да подадат обвързващи оферти.

Проектът има за цел да осигури нов път за доставка на газ за пазарите в Югоизточна Европа и ще предложи на региона сигурност на доставките, диверсификация на газовите пътища и източници, гъвкавост на цените и засилена конкуренция. Той ще задоволи нарастващото търсене на газ в региона в средносрочен и дългосрочен план, ще осигури регионален достъп до LNG и ще подпомогне достъпа до газ и навлизането на пазара. За България, Румъния, Сърбия и други пазари в Югоизточна Европа проектът ще пренася природен газ по интерконектора Гърция-България (IGB), който е в процес на изграждане, както и чрез други съществуващи или планирани газопроводи в региона.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg