EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

„Изтичането на мозъци“ = 7 % по-малък БВП

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

„Изтичането на мозъци“ = 7 % по-малък БВП

mail09:32 | 29.08.2016прегледи 767 коментарикоментари 0


Продължителната имиграция на Запад създаде „изтичане на мозъци“ в Източна Европа, която вече страда заради недостиг  на опитни работници, пише Daily Express.
Сега Латвия започна кампания за обръщане на емиграционната вълна, включваща класически лозунг от 1969 г., който гласи: „Бях сляп да те оставя да си идеш, имам нужда от втори шанс“.
Други страни в Източна Европа започнаха подобни кампании.
Кампанията на Полша предлага на завръщащите се имигранти помощ с настаняването, работата и здравеопазването, докато Румъния си сътрудничи с бизнеса и университетите, предлагайки стипендии и възможности за работа.
„Изтичането на мозъци“ коства на Източна Европа средно 7 % от БВП всяка година – като се предвижда загубите да се покачат до 9 % в близко бъдеще.
Въпреки това, вместо да се завърнат у дома, броят на мигрантите към Великобритания, може всъщност да се увеличи, заради Брекзит.
В доклад по-рано този месец британска правителствена комисия по вътрешните работи предупреди: „Миналият опит показва, че предишните опити да се затегнат правилата за имиграция са довели до ръст в имиграцията преди новите правила да влязат в сила“.

Нискоквалифицираните мигранти от ЕС ще трябва да кандидатстват за разрешителни за работа във Великобритания, след като тя напусне съюза.

Това предвиждат планове, обсъждани в момента от британските министри, съобщава "Дейли телеграф". Изглежда, промяната ще засегне много българи и румънци.
Броят на мигрантите и прекараното от тях време в Обединеното кралство ще могат да бъдат контролирани, ако се въведат разрешителни за работа, каза пред вестника сър Дейвид Меткаф, шеф на Консултативната комисия по въпросите на миграцията.
Основа на плана, според него, може да е предишната система за разрешителни за сезонна работа в земеделския сектор.
Търговия на дребно, строителство и хранителна промишленост са секторите, в които мигрантите от ЕС могат да бъдат намалени чрез изискването за разрешителни, е пояснил Меткаф.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2208