АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
„Лукойл“ отвътре
Информационна агенция „Компас” пише за поетапното възобновяване на нормалния технологичен режим на инсталациите в „Лукойл Нефтохим“ - Бургас. Започнала е и експедиция на горива, която се осъществява от автоналивна естакада, съобщиха от компанията. Поставените през миналата седмица пломби по съоръженията на НТ „Росенец” и „Лукойл Нефтохим Бургас” АД, ограничаващи внос на петрол и експедиция на горива, са били премахнати със заповед на директора на агенция „Митници” Ваньо Танов.
„Решението на съда, с което се спира предварителното изпълнение на заповедта на митниците за отнемане лиценза на двата ни данъчни склада, е добра новина, но тя не ни носи успокоение” – каза за в. „Компас“ председателят на Синдиката на нефтохимиците Минко Минков. Все още несигурността, породена от вероятността след време отново да се стигне до затваряне на крановете, се усеща силно от работещите там. Именно и затова се е провело поредното заседание на Инициативния комитет, който трябва да проведе протестите на работниците. Решението – готовността за прояви на недоволство от страна на служителите на рафинерията, остава. „Ако се наложи, подкрепа ще ни окажат всички наши роднини” – уточни Минко Минков.
В понеделник от синдиката очакваха правителството да отговори на поканата за среща със нефтохимиците, на която да се обсъдят възможностите проблемът да бъде решен, без да се стига до спиране на производството. До вчера следобед реакция от страна на Кабинета нямаше. „Възможно е причината да е в това, че отправихме нашите въпроси до премиера чрез медиите, а не официално” – коментира председателят на браншовата организация. Според него, най-важен е отговорът на въпроса: „Иска ли България да има нефтопреработка, или не?”
Специалисти от рафинерията коментираха за в. „Компас“, че има начин производството да продължи, което обаче няма да е в нарушение на закона. Сигурно има, и то не едно. Всички те трябва да бъдат обсъдени и да се намери доброто решение, което обаче е различно от преустановяването на дейността на комбината. Може би, това ще стане на насроченото за днес заседание на Надзорния съвет на „Лукойл Нефтохим“, участие в което би трябвало да вземе и държателят на „златната акция”, т.е. представителят на държавата.
Според работещите, надзорниците са длъжни да обсъдят и да посочат онази перспектива, която ще осигури работа и в бъдеще на близо 7000-те бургазлии. Длъжни са да направят така, че те да не се влеят в и без това растящата армия от безработни в общината. Вярно е, че биха могли да работят и друго, но това ще е загуба. Не само за тях и семействата им, но и за местната икономика. Приличните си заплати нефтохимиците и работниците в зависещите от рафинерията фирми харчат в Бургас. На всички ни са ясни последствията, ако тези пари спрат.
Ако помислим по-мащабно, ще пострада и националната икономика. „Икономиката ни, разбира се, че може без рафинерия” - каза председателят на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) Георги Прохаски. Той обясни, че това е така, защото около България има „рафинерии, колкото искате“. „Въпросът е, че тя като производствен капацитет, като инвестиция е много съществена и важна за българска икономика“, обясни председателят на ЦИР. Той е категоричен, че няма никакво съмнение за това, че „Лукойл Нефтохим“ е много важен елемент на българската икономика и ако рафинерията продължително спре, това би имало отражение върху данните за износа, където горивата са много сериозно перо.
Определено, проблем ще възникне и при изпълнението на Закона за държавния бюджет. Директорът на НАП, във свое телевизионно участие, отново подчерта, че „Лукойл“ е най-големият данъкоплатец в страната.
С думи прости, добре е „Лукойл Нефтохим“ да работи. Само така ще пълни хазната и ще осигурява работа за част от бургазлии, коментира "Компас".
Tweet |
|