АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
„Лукойл” в спор с Иван Костов
По повод изказването на председателя на ДСБ и екс-премиер г-н Иван Костов, че събитията в Либия не трябвало да влияят на цените на горивата у нас, защото те се правели от руски нефт, считаме, че то показва удивителна за един изтъкнат икономист липса на познания за международните пазари, се казва в прессъобщение на компанията.
Цените на петрола се формират от т.нар. еталонови сортове нефт, които са предмет на търговете на световните борси. Именно техните котировки определят цените на всички сортове нефт, добивани в различните части на света, отбелязва „Лукойл” в съобщението.
Независимо, че сортът Северноморски Brent е само 2% от световния добив, той е приет като еталонов сорт и неговата котировка определя цената на 65% от добивания в света нефт, включително и на руския URALS. Като по-тежък нефт с по-голямо сернисто съдържание, от него се добиват по-малко светли горива, отколкото от сорта Brent, затова базисната формула за определяне на неговата цена включва определен дискаунт, който изравнява разликата в качеството.
Твърдението на Костов, че цените на горивата в Австрия били по-евтини от тези в България напълно не отговаря на истината. Към дата 21 март 2011 година цените на основните горива в двете страни са както следва:
бензин А 95 1.369 евро 1.21 евро
дизел 1. 355 евро 1.27 евро От своя страна посочените от Костов цифри за съотношението на работните заплати на нефтохимиците в Австрия и България са неверни в десетки пъти и представляват свободен полет на въображението, продължава съобщението.
Господин Костов вероятно е забравил, че в течение на едногодишните ни преговори около приватизацията на Нефтохим сме коментирали всички въпроси, свързани с доставките на нефт, включително и този, че нефтът за комбината ще бъде закупуван и внасян по международни цени. Върху международните котировки решаващо влияние оказва всяко събитие, което би могло да застраши по някакъв начин добива, доставките или запасите от нефт, където и да било на планетата. При съществуващите в света пазарни отношения, в международната търговия няма място за непазарни механизми. В този смисъл, изказването на господин Костов прилича на носталгия по времето на СИВ, когато размяната на стоки между страните-членки се базираше не на стойността им, а на принципа на братската взаимопомощ.
Tweet |
|