АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
„Нефтохим” не се закрива, нов завод за $1 млрд.
Няма да има съкращения в "Лукойл Нефтохим Бургас", обяви днес на пресконференция председателят на Управителният съвет Сергей Андронов след почти двуседмично мълчание и липса на яснота верни ли са слухове, че рафинерията ще се премести в Румъния. В края на март паника разтърси черноморския град, тъй като се заговори, че компанията - майка „Лукойл” възнамерява да затвори рафинерията, като я редуцира до складова база, а производството да изнесе в Румъния. Според друга мълва мощностите щели да бъдат преместени поетапно в Хърватия.
„Лукойл Нефтохим” Бургас е най-голямата рафинерия на Балканите с капацитет от 142 хил. барела суров петрол дневно.
Днес управата на рафинерията оповести, че възнамерява да изгражда още един завод в комбината, който ще произвежда котелно гориво по европейски стандарти. Сумата, която ще бъде инвестирана в тази технология, е 1 милиард долара. През първото тримесечие на годината е завършила разработката на базовия проект и е поставен срок за доставка на оборудването. В новия завод, който ще бъде готов след четири години, ще работят 300 души.
В момента в рафинерията работят 2200 служители и работници, на площадката са и 6000-6300 души от фирми, които се занимават с ремонтни дейности или услуги, каза Андронов. През последната година и половина няма данни за съкращения на персонала по инициатива на ръководството, се каза още на брифинга.
Андронов заяви, че през зимните месеци преработката на нефт е намаляла до 400 000 тона на месец. През март обаче маржът се е увеличил до 500 000 тона.
През ноември м.г. руските сайтове „Ведомости" и Лента.ру съобщиха, че заводът спира, като причината е не само ремонт на заводското оборудване. Според тях някои нефтохимически инсталации ще бъдат временно спрени поради липса на суровина.
„Лукойл” притежава седем нефтени компании в Източна Европа, включително в Румъния, България и Хърватска.
През последните десет години руските петролни компании станаха доминиращи лидери на пазара в разпределянето на петрол в Югоизточна Европа, отбелязва анализ на Southeast European Times.com. Русия продължава настойчиво да развива и контролира потока на петрол и природен газ в региона. Когато "Лукойл" построи първата си бензиностанция на Балканите много анализатори сметнаха това за начало на дългосрочна стратегия за енергийно господство в Югоизточна Европа.
Рафинерията на "Лукойл" в Бургас е най-голямата на Балканите и се превърна в база за по-нататъшното разрастване на "Лукойл" в региона.
Tweet |
|
Приказките за светло бъдеще сме ги чували. Знаете ли колко много производства щеше да има в Лукойл ако празните им приказки бяха се случили? Знаете ли колко човека напуснаха "доброволно"? Змаете ли ,че затриха елитни нефтохимически и полимерни комплекси? Ако не сте знаели, вече знаете. До кога българските журналисти ще задавате удобни въпроси и няма да си направите труда да проверите какви са реалностите?
Господ да пази Бургас и хората му!!! То сега не се живее от отровите на Нефтозавода, а щом смятат да правят и друг завод...Бог да ни е на помощ!!!
Dokoga shte lyzhat,che njama sykrashtenija!Pitaite raboteshtite tam kolko zeha(zavodi) zakriha predi 2-3 godinini!Predi 15 godini samo raboteshtite bjaha 10 000-12 ooo choveka!Neka zhurnalistite da vljazat i da pitat kakvo stava v NEFTOHIM(LUKOIL)!Kak se raboti tam,pri kakvi uslovija,"organizazija",kakvi "spezialisti-inzheneri" rykovodjat tam.Kak se natykmjavat danni,kakva bjurokrazia ima tam?Samo proizvodstvo''Kauchuk i Latexi",koeto zakriha imashe nad 300 rabotni mesta!A na novija zavod shte vzemat rezervni chasti ot sprenite njakolko zavoda i shte imat investizija za 1 mlrd.!