EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

„Свилоцел” с по-висока печалба от очакваната

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

„Свилоцел” с по-висока печалба от очакваната

mail12:50 | 27.07.2011прегледи 668 коментарикоментари 0


„Свилоцел” ЕАД отбеляза по-висока от очакваната печалба през първото полугодие на 2011 г. и постигна най-ниските променливи разходи за производство на един тон целулоза от реконструкцията в края на 2007 г. Реализираната печалба е в размер на 6 322 010 лв., което е с 1 239 867 лв. повече от прогнозите в началото на 2011 г. Обемът на произведената продукция за периода е 61 426 т. сулфатна избелена целулоза и 188 т. КМЦ, а реализираната на пазара целулоза е 64 815 т., като 62 507 т. са били за износ, а 2 307 т. за вътрешния пазар.
По данни на Браншовата камара на дървопреработвателната и мебелна промишленост, за периода 01 януари - 30 юни 2011г. износът на обработена дървесина за трети страни /извън ЕС/ е нараснал почти двойно спрямо миналата година и надхвърля 670 хил.тона. Основно увеличението се дължи на засилено търсене от съседна Турция, в това число и на реекспорт за Ирак. От 2010 г. продължава и тенденцията за увеличаване износа на дървесина за страните от Европейския съюз като Румъния, Австрия и Гърция.
За съжаление, засиленото търсене на технологична дървесина не води до очакваното разширяване на предлагането и до по-доброто отглеждане на българските гори, а напротив - конкуренцията на пазара създава условия за спекулации и дефицит. От компанията се надяват, че в най-скоро време в страната ни ще заработи реален пазарен механизъм, свързан с организацията на дърводобива и отглеждането на българските гори. Според ръководството на „Свилоцел”, вариант е и въвеждане на квоти за износ на дървесина за страните извън Европейския съюз, в случай че Изпълнителна агенция по горите не може да гарантира суровина за българската индустрия. Това е непазарна мярка, но ИАГ има възможност да организира дърводобива в България далеч по-ефективно като разшири предлагането за което има възможност – горите имат нужда от огледни сечи в по-голям обем от сегашния дърводобив на технологична дървесина.
За поддържане на равномерно натоварване на производствените мощности, „Свилоцел” ЕАД въведе бонусна система за стимулиране доставката на дървесина в завода още през месец юни 2011 г., въпреки че в други години тази мярка се прилага само през зимните сезони. Ако и това не даде резултат през месеците юли и август, се очертава отново спиране на завода за дълъг период от време през есента (минимум 30 дни), което ще повлияе негативно, както на крайния финансов резултат, така и на утвърдените извоювани позиции от „Свилоцел” ЕАД на пазарите на целулоза в Европа.


 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg