EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

„Северен поток” лична победа на Путин

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

„Северен поток” лична победа на Путин

mail17:50 | 09.11.2011прегледи 452 коментарикоментари 1


В германския град Лубмин тържествено бе обявен стартът на един от най-големите енергийни проекти през последните години - газопровода "Северен поток". Руският лидер Дмитрий Медведев, германският канцлер Ангела Меркел, премиерът на Холандия Марк Рюте и премиерът на Франция Франсоа Фийон с общи усилия отвориха вентила и насочиха синьото гориво от Русия към Европа по маршрут, заобикалящ транзитните страни, пише "Новие известия". Това е най-дългият подводен тръбопровод в света - 1124 километра, посочва "Комсомолская правда". Всяка година от следващия половин век през тръбата ще минават 27,5 милиарда кубика газ. След година се планира да бъде пусната и втора линия със същия капацитет, напомня вестникът. "Северен поток" е извънредно смело и трудно начинание във всяко отношение. Самото полагане на тръбата по морското дъно трая година и половина, но подготвителният етап отне много повече време, тъй като трябваше да бъдат съгласувани множество политически, финансови и екологични въпроси. В течение на години газопроводът бе остра международна тема. Съмнения, подозрения, протести имаше на практика във всички балтийски държави - освен естествено Русия, - и в Украйна. Наложи се търпеливо да се разяснява на заинтересованите от проекта важното му значение за енергийното осигуряване на Европа. Изиграха роля и подобрените отношения на Москва с Киев и Варшава, припомня вестникът „Независимая Газета”.
"Русия получи още един коз в газовия покер. Отминаха времената, когато нещата зависеха от транзитни страни като Беларус и Украйна", цитира изданието германската телевизия А Ер Де. Според други германски наблюдатели обаче все още има
проблеми в контактите между Русия и ЕС, свързани с газовите доставки, се казва в статията. Коментатори предупреждавали, че Брюксел подозира дъщерни фирми на руския "Газпром" в ценови сговори, твърдели, че европейските държави са в прекомерна енергийна зависимост от Русия и приканвали тя да бъде отслабена чрез проекта "Набуко", подкрепян от ЕС. "Северен поток" е "лична победа за (руския премиер) Владимир Путин, който постигна изграждането на северноморската газова
тръба, без да погледне извънмерната й цена и рисковете, свързани с нейното запълване и рентабилността й", пише "Ведомости" в редакционен коментар.
Според друга статия във вестника инициаторите на проекта премълчават някои неща, отбелязва Би Би Си: "Собствениците на газопровода не разкриват колко по-скъпо ще излизат доставките през "Северен поток". Нито пък кога ще се изплати проектът им".
"Ведомости" твърди, че Русия вече има излишни газопроводни мощности, "с които може да се манипулира". Балтийските страни, Полша и Украйна ще останат без транзитните газови потоци и ще бъдат принудени да променят енергийната и бюджетната си политика. Русия обаче печели в политически план, защото евентуален политически конфликт или авария вече не би попречил на "Газпром" редовно да снабдява всички свои европейски потребители. Освен това новият газопровод съществено разширява възможностите на Русия за политически и икономически пазарлък с Беларус и Украйна, пише всекидневникът.
Новият газопровод е изгоден, но не за Русия, смята московски експерт, автор на коментар в „Комерсант”. "Германия създава собствен регионален възел за търговия с руски газ и пазарната роля на германските фирми в разпределянето на това гориво доста нараства. Те явно печелят. Колкото до Русия, ценността на новия газопровод не може да не буди съмнения", пише наблюдателят. Според него "Северен поток" не е достатъчен, за да намалее зависимостта от транзита през Украйна. За целта са необходими два заобиколни маршрута - през Балтика и през Черно море, където тази роля се очакваше да изиграе "Южен поток".

 

 


 
Коментари
 
debasafe - 09-11-2011 г. 18:29:30

Интересно защо ББ мълчи и не се кара на Меркел? Тя подкрепи Плевнелиев за президент. Той обеща, че ще бъдем "вратата на Русия за Европа и ЕС", а тя взе че му трясна вратата под носа! Че дори не ги и поканиха на откриването!!! Нито тя, нито руснаците. И какво ще правим сега, когато газта от Германия много по-лесно ще достигне до Белгия, Франция, Холандия, Австрия, Италия и т.н. Това не бяха ли страните с които ще строим Набуко? Дали Германия и фалиращата Италия няма да се откажат от него? Като прибавим и факта, че Румъния се присъедини към Южен поток и е съгласна тръбата да мине през нейната територия, става ясно, че пак ще разчитаме на благоволението на Украйна и Беларус. Защо ли Германците не поканиха Шеврон да им дупчи земята и да им осигури шистов газ, а взе та се прегърнаха с Путин?

 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg