АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
„Софийска вода” стартира проект за 5,5 млн. лв.
„Софийска вода” започва изпълнението на проект „Изграждане на разделна мрежа – битова и дъждовна канализация с обща дължина 1000 м и изграждане на помпена станция за битови и отпадъчни води, кв. „Бенковски”. Това каза Добромир Симидчиев, директор „Капиталови дейности и активи” по време на пресконференция, предаде агенция Фокус. Общата стойност на проекта е 5,5 млн. лева. Официалният старт на проекта ще бъде даден на 19 юни от 11.00 часа на изхода на кв. „Бенковски”. Симидчиев посочи, че проектът е първата и най-важна стъпка за канализирането на кв. „Бенковски”. Проектът включва изграждането на помпена станция, която е необходима, тъй като кварталът се намира под нивото на реката. Предвиденият ефект е разширяване на канализационната мрежа и свързаност на населението към мрежата, намаляване на риска от наводнения, проектът е ключов за отводняването на кв. „Бенковски”.
По думите на Ивайло Касчиев – мениджър „Стратегическо и инвестиционно планиране”, „Софийска вода” е намалила загубите с 22% или това са 37 млн. куб. м. вода, които изтичат по-малко във водопреносната мрежа.
Касчиев отбеляза още, че водопроводната мрежа на столицата е била развивана, разширявана, но не и подменяна. 70% от мрежата в София, не е изградена от качествени материали. Това са над 4 хил. км. мрежа, обясни Касчиев.
52 млн. лв. е инвестиционната програма на „Софийска вода”. Дружеството е успяло да подмени 44 километра мрежа, което е под 1% от общата мрежа. „Ако ние вървим с тези темпове, ще ни трябват поне 50 години”, посочи Касчиев.
„Ние не можем да осигурим мащаба, който трябва за подмяна на съществуващата водопроводна мрежа, и изграждане на нова канализация няма как да постигнем”, посочи Касчиев. По думите му - затова „Софийска вода” се концентрира върху подмяна на съществуващата амортизирана мрежа, но не се ограничава само с това, а и се ангажира с откриване на скритите течове.
Той посочи, че „Софийска вода” определя зоните на високо налягане и проучва критичните точки, като с подмяна на водопроводи и кранове, през критичната зона се подава водно количество с намалено налягане.
Tweet |
|