EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

„Шах Дениз” спаси Набуко

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

„Шах Дениз” спаси Набуко

mail07:40 | 21.01.2013прегледи 1492 коментарикоментари 0


„Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл” обяви, че акционерите на „Набуко” („OMV, Боташ, БЕХ, Transgaz, RWE, FGSZ) подписаха споразумения във Виена относно:
-тясно сътрудничество, за синхронизиране на графика на проектите „Набуко Запад” и „Шах Дениз II”;
-съвместното финансиране на разходите за по-нататъшното развитие на „Набуко Запад” до избора на европейски тръбопровод от „Шах Дениз”;
-предоставяне на SOCAR, BP, Statoil и Total опции за придобиване на до 50% дял в проекта, както и да участват в нова акционерна структура на „Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл” след положителния избор на тръбопровода „Набуко Запад” от консорциума „Шах Дениз”.
Газопроводът „Набуко Запад” е планиран да транспортира газ от Каспийския регион от турско-българската граница през България, Румъния и Унгария, до Централноевропейския газоразпределителен център в Баумгартен. Като ключов компонент от Южния газов коридор, „Набуко Запад” е идеално позициониран, за да диверсифицира доставките на газ за над 500 милиона потенциални клиенти, както в развиващите се икономики в Югоизточна Европа, така и в страните от Западна Европа.

Структура на акционерите
Акционерите в проект „Набуко” са: OMV (Австрия), FGSZ (Унгария), Transgaz (Румъния), „Български Енергиен Холдинг” (България), Botas (Турция) и RWE (Германия). Акционерите са отговорни за преговорите по договорните отношения при доставките на газ.
BOTAS
Турската компания Botas е създадена през 1974 г. с цел да транспортира суров петрол от Ирак до залива Искендерун. Чрез централата си в Анкара и 2 800 служители, Botas управлява ефективно системите за суров петрол и природен газ в цяла Турция. Botas експлоатира общо 12.300 км. трасета от газопреносната мрежа на Турция. След приключването на тръбопровода за суров петрол Баку-Тбилиси-Джейхан (BTC), общата дължина на петролопроводите, оперирани от Botas достигна 3 332 км. Наличният транспортен капацитет от 79.4 млн. тона петрол достигна 129.4 млн. тона годишно след пускането на BTC. Като търговец на природен газ, чрез допълнителни договори с компании от 5 различни държави, Botas внесе и продаде 43 млрд. куб.м. природен газ през 2012 г., от които 7.7 млрд. куб. м втечнен природен газ. Редом с водещото си значение за проекта „Набуко”, Botas участва в TANAP - газопреносeн проект, които ще отвори вратите на държавите доставчици от Изтока към пазарите на Европа през Турция.
OMV Aktiengesellschaft
С продажби на групата в размер на 34.05 млрд. евро и персонал от 29800 служители през 2011 г., OMV Aktiengesellschaft е една от най-големите индустриални компании на борсата в Австрия. OMV Exploration & Production осъществява дейност в две основни страни Румъния и Австрия и притежава балансирано международно портфолио. OMV има доказани запаси на нефт и газ от около 1,13 млрд. барела петролен еквивалент към края на финансовата година 2011 г. и производство на около 288 000 барела на ден през 2011 година.
Чрез поделението Gas and Power OMV продаде приблизително 272 TWh газов еквивалент през 2011 г. В Австрия OMV управлява тръбопроводна мрежа с дължина 2000 км и капацитет за 2011 от 101 млрд. куб. м. С търговския си обем от около 40 млрд. куб. м през 2011 г., платформата Central European Gas Hub на OMV е сред най-важните центрове в континентална Европа. OMV затвърди позициите си чрез придобиването на собствеността на 97% от акциите на Petrol Ofisi, водещата компания в Турция за продажби на дребно
RWE AG
RWE AG е една от петте водещи фирми в Европа за газ и електрическа енергия. Компанията оперира в сферата на генерацията, търговията, преноса и доставката на газ и електроенергия. Над 72000 служители се грижат за доставките на електричество към 17 млн. клиента и газ към над 8 млн. клиента. За финансовата 2011 г. компанията отбеляза почти 52 млрд евро печалба.
RWE е №1 по производство на електроенергия в Германия, № 2 в Холандия и №3 в Великобритания. Пазарните позиции на RWE в Централна и Източна Европа постоянно се разширяват. Чрез поделението RWE Dea компанията е активна в сферата на производството на газ и петрол в Европа, Северна Америка и Каспийския регион. RWE Supply & Trading е водещата енергийна търговска компания.
RWE прави рекордни инвестиции. Освен в по-ефективните и опазващи природата електроцентрали базирани на фосилни горива, RWE прави и ключови инвестиции във възобновяеми източници. През 2011 г. RWE е направила инвестиции за общо 7 млрд. евро.
RWE реагира на промените на клиентските нужди, като предлага нови електрически, газови и енерго-ефективни продукти за дома, търговците и индустрията. В този контекст енергийната ефективност и опазването на климата са с нарастваща значимост. www.rwe.com
FGSZ ltd.
FSGZ Natural Gas Transmission Closed Company Limited (FGSZ Ltd.) - член на групата MOL - със седалище в Шиофок, притежава и управлява мрежата за транспорт на природен газ под високо налягане на цялата територия на Унгария, както и координира всички еднолични TSO лицензи за цялата газопреносна мрежа. В допълнение се стреми и да осигурява доставки на природен газ за Сърбия, Босна и Румъния като постоянно се стреми да разшири пазарния си обхват. Тази система за транспорт под високо налягане осигурява природен газ за дистрибуторски компании, електрически централи и индустриални гиганти, които са директно свързани с мрежата.
Основна задача на компанията е да гарантира, сигурно непрекъсвано, оптимално функциониране, поддръжка и развитие на тръбопроводната системата под високо налягане , включително на отводните тръби и доставката на природен газ до и от различни търговци. Отговаря за измерване на количествата и качеството на транспортирания газ, за умирисването му, контрола на налягането и защита срещу претоварване на системата.
Компанията има над 70 годишна история и през последните 4 десетилетия се модернизира с усилени темпове. FGSZ Ltd. изпълнява своите отговорности по транспорта при високо ниво на сигурност и недискриминативна политика, насочена към опазване на околната среда и задоволително високи технически стандарти. Тя може постоянно да облекчава натоварването върху околната среда, чрез развитието на технологиите за пренос на природен газ.
TRANSGAZ
Румънската национална газопреносна компания Transgaz със седалище в Медиас, е учредена през април 2000 г., като резултат от юридическото разделяне на бившата вертикално интегрирана национална газова компания Ромгаз. Регистрираният капитал на Transgaz е 73,5097% собственост на румънската държава, представлявана от Министерството на икономиката и финансите, 14,9876 % от Proprietatea Fund 11,5027% търгуват на Румънската фондова борса от януари 2008 г. Основен предмет на дейност е преносът на природен газ, изпращане и международен транзит, както и проучване и проектиране в областта на транспортирането на природен газ.
През последните 4 години количествата природен газ управлявани през мрежите на Transgaz са 16 bcm (2003), 15,2 bcm (2006), 11,4 bcm (2010) и 11.1 bcm (прогноза 2011). Към момента Transgaz управлява 13 240 км тръбопроводи. Реализираната печалба за 2006 е 268,8 милиона евро, а за 2010 – 311,9 млн. евро.
„Български енергиен холдинг” (БЕХ)
БЕХ ЕАД е национален енергиен лидер. Той е дружество, 100% собственост на Българската държава, в чиито състав влизат 8 дъщерни дружества, опериращи в сферата на преноса, транзита, съхранението и продажбата на природен газ; производството, преноса и продажбата на електроенергия; топлоенергия; въгледобив, както и всички други видове енергия и суровини за производството й.
Компаниите в структурата на БЕХ ЕАД са: „Мини Марица Изток” ЕАД; ТЕЦ „Марица Изток 2” ЕАД; АЕЦ „Козлодуй” ЕАД; „Национална електрическа компания” ЕАД; ЕСО; „Булгаргаз” ЕАД; „Булгартрансгаз” ЕАД и „Булгартел” ЕАД.
Въпреки, че всички компании в структурата са собственост и са директно подчинени на БЕХ, те запазват своята оперативна самостоятелност и лицензи.
„Булгартрансгаз” ЕАД действа като оператор с основна търговска дейност – пренос/ транзитен пренос и осигуряване на условия за съхраняване на природен газ, както и поддръжка, опериране, управление и развитие на подземно газово хранилище.
При изпълнението на тази своя втора задача, компанията се ръководи от инициативите и изискванията на Европейския Съюз.

Общата дължина на газопреносната мрежа за високо налягане е над 2 645 км, от които 1 700 км. са разклонения и свръзки в услуга на потребителите в страната. Останалите 945 км. от основната мрежа осигуряват транзит към Турция, Гърция и Македония. Транспортната мрежа за природен газ за местни потребители включва и 10 компресорни станции и 68 станции за понижаване на налягането.
През 2011 г. „Булгартрансгаз” ЕАД е транзитирала 15,1 млрд. куб. м. природен газ до държави на Балканския полуостров. В момента в България има само една компания лицензирана да осъществява доставки на газ за публични нужди и това е „Булгаргаз” ЕАД. През 2011 „Булгаргаз” ЕАД продаде 2.987 млрд. куб. м. природен газ на вътрешния пазар.

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6199