EUR 1.9558
USD 1.7689
CHF 2.0791
GBP 2.3014
CNY 2.4291
you tube
mobile version

€4 млрд. са германските инвестиции у нас

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

€4 млрд. са германските инвестиции у нас

mail08:56 | 17.04.2025прегледи 299 коментарикоментари 0


Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов се срещна с представители на германски компании, членове на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), съобщи Министерството.

"Стремим се да реализираме политики в подкрепа на инвеститорите и за осигуряване на прозрачна и стабилна бизнес среда. Работим за запазване на икономическата и финансова стабилност в страната, за повишаване на конкурентоспособността на българската икономика и за стимулиране на инвестициите", каза министърът. В срещата участваха Тим Курт, президент на ГБИТК, Соня Миклай, главен управител на ГБИТК и представители на германския бизнес у нас.

На срещата стана известно, че по данни на БНБ, сумарните германски инвестиции в България възлизат към декември 2024  г. на над 4 млрд. евро.

"Доказателство за значението на Германия като водещ външноикономически партньор на България са ускорените темпове на нарастване на търговския стокообмен, както и сериозното присъствие на германски компании, опериращи на българския пазар и развиващи бизнес у нас", изтъкна икономическият министър.

Министър Дилов посочи, че германските компании са надеждни инвеститори, тъй като се ангажират дългосрочно. По думите му членството на България в Шенген и предстоящото ни присъединяване към еврозоната, за което се работи активно, са важни фактори, които ще допринесат за допълнително улесняване на търговските връзки и инвестиционния обмен между двете страни.

Дилов подчерта, че продължават действията за създаването и развитието на индустриални паркове и зони, в които ще бъдат стимулирани зелени технологии и устойчиви производства. 

"Целите ни са насочени към създаване на среда, която ще спомогне за стимулиране на инвестициите във високотехнологични производства, внедряване на иновации и въвеждане на нови технологии както в производствените процеси, така и в създаването на нови продукти и услуги", допълни той.

Обсъдени бяха множество въпроси, свързани с облекчаване на  режимите и административната тежест за бизнеса, предвидимост и оценка на въздействието при въвеждане на нови законодателни инициативи, пазара на труда и намиране на квалифициран персонал, както и цената на електроенергията за индустрията, за да се гарантира конкурентоспособността на икономиката.

Министър Дилов увери германския бизнес, че може да разчита на екипа на министерството при осъществяването на дейността си в България.

През февруари министър Дилов обсъди възможностите за задълбочаване на икономическото сътрудничеството и инвестициите с посланика на Германия Ирене Планк. Двете страни имат потенциал за активизиране на сътрудничеството в сфери като високите технологии, зелената икономика, иновациите и индустрията, стана известно по време на срещата. Икономическият министър изтъка тогава, че търговско-икономическите връзки между България и Германия продължават да се задълбочават, като стокообменът само за първите десет месеца на 2024 г. е достигнал 10,3 млрд. евро.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg