АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
€50 млрд. сива икономика в Гърция
Новото гръцко правителство на премиера Андонис Самарас получи вот на доверие в парламента, предадоха световните агенции. Широко коалиционният кабинет на консерватора Самарас, който бе съставен след предсрочните парламентарни избори на 17 юни, нямаше проблеми при гласуването малко след полунощ. Правителството бе подкрепено от всички 179 депутати от трите партии от управляващата коалиция - десноцентристката Нова демокрация на премиера, социалистическото движение ПАСОК и умерената Демократична левица. Останалите 121 депутати от 300-членния парламент - предимно от крайнолеви и десни формации, гласуваха против кабинета. Акцент в политическата програма на новото гръцко правителство е приватизацията и съживяването на икономиката. Кабинетът получи вот на доверие броени часове преди предстоящата днес в Брюксел среща на министрите на финансите на страните от Еврогрупата, една от основните теми на която ще бъде именно ситуацията в Гърция.
"Трябва да останем в еврозоната, както реши гръцкият народ", подчерта в края на дебата преди гласуването на вота на доверие премиерът Самарас. Той пое ангажимент да продължи реформите, наложени от международните кредитори на Гърция в замяна на втория спасителен план за страната. Тези мерки бяха одобрени от гръцкия парламент през февруари, но изпълнението им бе забавено заради трите месеца на предизборни кампании.
Сивата икономика в Гърция е възлязла на 52,2 млрд. евро през миналата година, сочи доклад на Европейската комисия, цитиран от гръцките вестници. Оценката на комисията е знак за пълния провал на механизма по събиране на данъци в Гърция и на мерките, обявявани от всяко правителство, което идва на власт и се зарича да се справи с неплащането на налозите. По размер на сивата икономика Гърция заема четвърто място в еврозоната и девето в ЕС. Незаконната стопанска дейност в Гърция възлиза на 24,3% от БВП на страната. Атина е на последно място и по събираемост на ДДС според данните от 2010 г.
Задават се "позабравени" съкращения на доходи и служители в Гърция. Трипартийният кабинет на премиера Андонис Самарас снощи получи вот на доверие, но вече запретва ръкави за орязване на заплатите на 200 хиляди служители. Става дума за работещи на специален статут в държавата, като военни и други, информират вестниците в Атина днес. В. "Етнос" уточнява, че законопроектът за тези съкращения е бил изготвен под натиск на тройката международни кредитори от ЕС, ЕЦБ и МВФ, които проверяват в Атина бюджетното и финансово състояние на Гърция във връзка с по-нататъшното й кредитиране и че законът ще бъде гласуван още това лято, но ще влезе в сила със задна дата от 1 юли. Нашата цел е да излезем от кризата и да останем в еврозоната, заяви премиерът Андонис Самарас, представяйки програмата на своя кабинет в парламента, отбелязва в. "Нафтемборики". Гърция се изправя пред "Светата инквизиция на Еврогрупата", изтъква в заглавие в. "Катимерини" по повод на започващата днес в Брюксел среща на финансовите министри от еврозоната. Смята се, че на нея ще бъде заявено, че Гърция не може да очаква да получи пари от механизма за подкрепа, докато
на практика не докаже, че има воля и възможности да върне програмата за фискална консолидация, която е "извън релси", но се поставя като основно условие за по-нататъшно кредитиране на страната. В. "Кердос" смята, че ще е трудна премиерата на новия гръцки финансов министър на днешната среща на Еврогрупата, тъй като ще бъде подложен на натиск и от него ще се иска Атина да спази не само на думи, но и в действителност поетите ангажименти към кредиторите.
Tweet |
|