най-ново | най-гледано | категории

ФнФ ще управлява 68,5 млн. лв. по ОП "Околна среда"

Фондът на фондовете (ФнФ) подписа Споразумение за финансиране с Управляващия орган на Програма "Околна среда". Общият размер на инвестицията е 68,5 млн. лв., предоставени от програмата за периода 2021-2027 г., съфинансирани от ЕС, информират от Фонда.

Това е петото Споразумение за финансиране за програмен период 2021-2027, което ФнФ подписва и с него публичният ресурс, който Фондът управлява, става близо 2 млрд. лв.

Съгласно споразумението ФнФ ще управлява публичен ресурс, насочен към секторите "Води" и "Отпадъци". От тях 33,2 млн. лв. са от Кохезионния фонд, а 5,9 млн. лв. национално съфинансиране за подкрепа чрез финансови инструменти по приоритет "Води" на Програма "Околна среда" 2021-2027. Близо 24,4 млн. лв. от този общ публичен ресурс представляват средства от Европейския фонд за регионално развитие и почти 5 млн. лв. - националното съфинансиране за подкрепа по приоритет "Отпадъци" на Програмата.

От ФнФ посочват още, че допълнително се очаква привличането на частен капитал в подкрепа на допустими ВиК оператори, които ще получат финансиране с безвъзмездна финансова помощ по приоритет "Води", както и в подкрепа на общини, в т.ч. общински и рециклиращи предприятия в рамките на приоритет "Отпадъци".

Подписаното споразумение предвижда създаването на дългови финансови инструменти, насочени към двата подкрепени сектора. За сектор "Води" това е за осигуряване на необходимото съфинансиране за допустими инвестиции във ВиК сектора, за които се предоставя безвъзмездна финансова помощ, както и за осигуряване на самостоятелни заеми (без комбинирано финансиране с безвъзмездна финансова помощ за реализиране на инвестиции и/или оборотни средства, които имат принос за постигане на целите на приоритет "Води".

За сектор "Отпадъци" е за осигуряване на необходимото съфинансиране за проекти, свързани с инфраструктура за управление на разделно събрани битови отпадъци, финансирани с безвъзмездна финансова помощ, и за осигуряване на самостоятелни заеми (без комбинация с безвъзмездна финансова помощ) за проекти за рециклиране на отпадъци и допълващо оборотно финансиране.

От ФнФ посочват, че предстои провеждане на пазарни консултации по инструмента за събиране на обратна връзка от участниците на пазара относно техните нужди и приоритети, което ще осигури оптимално структуриране и прилагане на финансовите продукти.