най-ново | най-гледано | категории

България №2 по спад на промишлената продукция

Темпът на растеж на промишлено производство в Европейския съюз се ускорява до 1 на сто през февруари спрямо януари, а в еврозоната - до 1,1 на сто. Това сочат най-новите сезонно коригирани данни на европейската статистическа агенция Евростат.

За ЕС това е най-значителният месечен ръст на промишленото производство от ноември 2023 г., докато за еврозоната - от август 2024 г., сочи справка в базата данни на агенцията.

През първия месец на 2025 г. обемът на промишленото производство в ЕС е нараснал с 0,1 на сто на месечна основа, а в еврозоната ръстът му е с 0,6 на сто.

В сравнение със същия месец на 2024 г. през февруари т.г. производството на промишления сектор расте с 0,6 на сто в ЕС и с 1,2 на сто в страните от валутния съюз.

Продукцията на промишлените компании в България намалява с 0,7 на сто през февруари спрямо предходния месец, отбелязвайки пети пореден месец на спад.

На годишна база, спрямо февруари 2024 г., българското промишлено производство намалява за трети пореден месец - с 4,7 на сто.

Данните за промишленото производство в България са в съответствие с оценките на Националния статистически институт (НСИ), публикувани през миналата седмица. Те сочат, че през февруари сред родните промишлени сектори най-значително намалява продукцията на добивната промишленост - с 6,3 на сто.

От страните в Евросъюза единствено Унгария (-8 на сто) регистрира по-рязък годишен спад на промишлеността.

Останалите държави от ЕС с най-голямо годишно намаление на промишленото производство през февруари са Германия (-3,7 на сто), Дания (-3,5 на сто), Румъния (-3,4 на сто) и Италия (-2,7 на сто). На другия край на скалата, с най-значителен ръст на промишленото производство, са Ирландия (+38,8 на сто), Литва (+9,1 на сто) и Люксембург (+6,6 на сто).

В Евросъюза през февруари 2025 г., в сравнение с януари, промишленото производство нараства с 0,1 на сто при междинните стоки, с 0,8 на сто при производството на енергия, с 0,9 на сто при капиталовите стоки и с 2,7 на сто при недълготрайните потребителски стоки. Спад от 0,4 на сто регистрира производството на дълготрайните потребителски стоки.

В еврозоната през същия период промишленото производство нараства с 0,3 на сто при междинните стоки, с 0,8 на сто при капиталовите стоки и с 2,8 на сто при недълготрайните потребителски стоки, докато при производството на енергийни продукти и на дълготрайни потребителски стоки е отчетен спад съответно с 0,2 и 0,3 на сто.

Страните от ЕС с най-голямо повишение на промишлената продукция на месечна база през февруари са Ирландия (+10,8 на сто), Белгия (+7,4 на сто) и Люксембург (+6,3 на сто), докато най-много тя спада в Хърватия (-3,9 на сто), Гърция (-3,6 на сто) и Румъния (-2,1 на сто).