Нарастващото търговско напрежение и радикалните промени в световната търговска система ще доведат до понижаване на икономическите прогнози на Международния валутен фонд (МВФ), но не се очаква глобална рецесия, заяви във Вашингтон управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева.
Речта й, озаглавена "Към по-добре балансирана и по-устойчива световна икономика", беше произнесена в навечерието на пролетните срещи на МВФ и Световната банка следващата седмица, които започват на 21 април, съобщи българското представителство на международната организация.
Георгиева заяви, че националните икономики са подложени на изпитание от "рестартирането" на световната търговска система, което бе предизвикано през последните месеци от митата, обявени от САЩ, и ответните мерки на Китай и Европейския съюз. Това е отприщило "неописуема" несигурност в търговската политика и изключителна нестабилност на финансовите пазари.
"Волатилността на финансовите пазари нараства. Несигурността в търговската политика е буквално безпрецедентна. С нарастването на търговското напрежение, цените на акциите в световен мащаб отбелязаха спад, въпреки че котировките остават високи", посочи управляващият директор на МВФ.
"Смущенията водят до разходи ... новите ни прогнози за растежа ще включват значителни корекции в посока надолу, но не предвиждат рецесия. Ще видим и корекции в прогнозите за инфлацията в някои страни", допълва Георгиева.
Повишената несигурност също така засилва риска от напрежение на финансовите пазари, каза тя, като отбеляза, че неотдавнашните движения в доходността на американските държавни облигации трябва да се приемат като предупреждение.
"Нарастващите търговски бариери имат незабавно негативно отражение върху растежа (на икономиката - бел. ред.). Митата, както всички данъци, увеличават приходите, но това се случва за сметка на намаляването и пренасочването на икономическата активност. А доказателства от миналото сочат, че по-високите митнически ставки не се заплащат единствено от търговските партньори. Вносителите плащат отчасти чрез по-ниски печалби, а потребителите чрез по-високи цени. Ефектът от по-високите мита се усеща предварително, тъй като те повишават разходите за вносни суровини", предупреди управляващият директор на МВФ и допълни, че "всички страдат, ако финансовите условия се влошават".
Тя отбеляза, че политиката на протекционизъм намалява производителността в дългосрочен план, особено при по-малките икономики.
"Защитата на индустриите от конкуренция намалява стимулите за ефективно разпределение на ресурсите", допълни ръководителят на Международния валутен фонд.
"По-добре балансираната и по-устойчива световна икономика е на една ръка разстояние. Длъжни сме да предприемем действия, за да я превърнем в реалност", подчерта Кристалина Георгиева.
/ЕС/